Thomas Johnstone Lipton Handlarz Tytoniu!
- historianablache
- 18 lut 2022
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 13 mar 2022

Pan Tomek Lipton urodził się w czasie wiosny ludów (1848) w największym mięście Szkocji, czyli w Glasgow. Był najmłodszym synem Państwa Thomasa Liptona seniora i Frances Lipton. Jako najmłodszy z pięciorga dzieci miał chyba najlżej (kto ma rodzeństwo rozumie).
Rodzina Liptonów wywodziła się z ulsterskich Szkotów osiadłych w hrabstwie Fermanagh, którzy jednak w latach 1840. przeprowadzili się do Szkocji w poszukiwaniu lepszych warunków życia, a jego ojciec rwał do się różnych zajęć. Na początku lat 1860. jego rodzice otworzyli sklep spożywczy. Lipton uczęszczał w latach 1853–1863 do St. Andrew's Parish School, gdzie wraz z kolegami urządzał rajdy zabawkowych jachtów.
Po pewnym czasie Lipton rzucił szkołę, by wesprzeć domowy budżet w różnych dorywczych pracach. Jeśli myślicie, że tak po prostu przestał chodzić do szkoły i się uczyć to... się mylicie, ponieważ wieczorami zaczął chodzić do pobliskiej szkoły Gorbals Youth's School. Gdy miał już 17 lat zatrudnił się jako chłopiec okrętowy i w ten sposób popłynął do USA, gdzie spędził pięć lat na pracy w różnych częściach kraju, m.in. na plantacji tytoniu w Wirginii, jako księgowy, księgarz i pracownik plantacji ryżu w Południowej Karolinie, komiwojażer w Nowym Orleanie, pomocnik farmera w New Jersey i pracownik sklepu spożywczego w Nowym Jorku. Mówiąc zupełnie świadomie chłopak dzieciństwo miał dość pracowite. Po tych pięciu latach wrócił do rodzinnej miejscowości w Glasgow, by pomagać rodzicom w ich sklepie. Po niedługim czasie zorientował się, że praca w sklepie, a raczej zarządzanie sklepem jest dość wydajne i nie tak trudne jak by się mogło wydawać, więc otworzył własny sklep Lipton's Market i dzięki sukcesowi tego przedsięwzięcia przeniósł w 1876 r. działalność do większego lokalu, a potem otwierał kolejne sklepy w Glasgow, całej Szkocji i w końcu w innych częściach Wielkiej Brytanii. Lipton inspirował się amerykańską reklamą i stosował jej metody w Wielkiej Brytanii, m.in. w 1881 r. reklamował się sprowadzając największy na świecie ser, stosował kupony zniżkowe przypominające banknoty, a karykaturzysta Willy Lockhart co tydzień rysował dla niego nowe plakaty reklamowe. Mając 40 lat chłopak... sorki już nie chłopak... CHŁOP zaczął zarabiać grube pieniądze, ponieważ był w posiadaniu ponad 300 sklepów! Zaczął inwestować w herbatę. Szybko zrezygnował z tradycyjnych pośredników, by móc obniżyć ceny i dotrzeć do uboższych klientów, w związku z czym kupił plantację i zaczął sprzedawać herbatę pod własną marką. Jego herbatę piła m.in. królowa Wiktoria.
W 1871 r. ożenił się z Margaret McAuslan, która rok później urodziła syna.Zgadnijcie jak miał na imię. Kolejny Thomas!!! Tata Tomek, syn Tomek i syn drugiego Tomka też Tomek oprócz tego każdy był Liptonem. Radość z syna Tomka nie trwała niestety za długo gdyż zmarł mając... w sumie to nie do końca wiadomo kiedy. Niedługo po śmierdzi trzeciego Tomasza na świecie pojawił się William po którego urodzeniu rodzice stwierdzili, że chyba do siebie nie pasują. I co dalej? Jego żona z dzieckiem wyemigrowała do Kanady, z czego Lipton był zadowolony. Się okazało, że William ma pociąg do chłopaków w Kanadzie znalazł sobie partnera i co dalej z nimi było nie jest nam wiadome. Hm żona Thomasa razem z homoseksualnym synem wylatuje do Kanady... może dlatego był Tomek zadowolony...Tomek był pasjonatem sportu jachtowego, podobnie jak królowie Edward VII i Jerzy V, a Lipton często przebywał w ich towarzystwie. W latach 1899–1930 pięciokrotnie brał udział w America’s Cup jako reprezentant Royal Ulster Yacht Club, płynąc na kolejnych jednostkach nazywanych od Shamrock do Shamrock V (1899, 1901, 1903, 1914, 1930). Pomimo swoich intensywnych starań, Lipton nigdy nie wygrał tych zawodów, jednak zasłużył na stworzony dla niego puchar dla najlepszego przegranego, co przyniosło jego firmie dużą popularność w USA.

Ten okres w historii regat jest nazywany „erą Liptona”. Z powodu niskiego pochodzenia do Royal Yacht Squadron został przyjęty dopiero krótko przed śmiercią. Został również członkiem America’s Cup Hall of Fame[7]. Lipton ufundował Sir Thomas Lipton Trophy na dwóch turniejach piłkarskich w Turynie (1909, 1911).
W 1898 r. został wyróżniony tytułem szlacheckim.
Zmarł 2 października 1931 r. w Londynie, zapisując większość majątku miastu Glasgow, w tym trofea jachtowe, które są wystawiane w Kelvingrove Art Gallery and Museum. Został pochowany z rodzicami i rodzeństwem na Glasgow's Southern Necropolis.
HISTORIA HERBATY
Markę rozpowszechnił szkocki handlowiec Sir Thomas Johnstone Lipton, który w 1871 roku w Glasgow założył swój pierwszy sklep spożywczy. Doświadczenie nabyte w podróżach po Stanach Zjednoczonych wykorzystywał on w biznesie i jako jeden z pierwszych zaczął stosować chwyty marketingowe, organizując pokazy i promocje swoich produktów. W 1885 roku w Nebrasce powstała firma Johnstone Packing, która pozwala Liptonowi na rozprowadzanie swoich produktów na kontynencie amerykańskim
Lipton posiada własne plantacje od 1890 roku. Obecnie większość z nich znajduje się we wschodniej Afryce m.in. w Kenii i Tanzanii – łącznie około 11 tysięcy hektarów ogrodów herbacianych. Oprócz tego spółka utrzymuje nieprzerwane dostawy od dostawców herbaty w 35 krajach na całym świecie.
Sukcesy handlowe Thomasa Liptona oraz jego dążenie do uczynienia drogiego i luksusowego towaru, jakim była wówczas herbata, artykułem ogólnodostępnym i tanim, zaowocowały nadaniem jego firmie przez Królową Wiktorię w 1895 roku tytułu oficjalnego królewskiego Dostawcy Dworu, a w 1898 roku tytułu szlacheckiego. W 1920 roku Thomas Lipton nawiązał współpracę z brytyjską firmą Lever Brothers, a w 1926 roku większość akcji amerykańskiego oddziału jego firmy wykupiła spółka Van den Berg. W 1927 roku Van den Berg przemianowana została na Margarine Unie, zaś w 1930 roku, po połączeniu z Lever Brothers stworzyła Unilever, jeden z największych koncernów przemysłowych w historii Europy. Unilever stopniowo przejmował udziały firmy Lipton, aż w 1972 roku stał się w całości jej właścicielem.
Źródło:
-Wikipedia
Comments