Pierwsze getto
- historianablache
- 19 lut 2022
- 2 minut(y) czytania
Czym jest getto??
Getto to odizolowana część miasta przeznaczona dla np. mniejszości narodowych, religijnych, etnicznych czy kulturowych. Po za getto tej mniejszości nie wolno wychodzić. To jest jak ,,Kraj w Kraju".
Od średniowiecza do XX wieku getta zamieszkiwali głównie żydzi ale również przedstawicieli innych narodów. W wielu europejskich miastach do XIX wieku getta pozostawały dla Żydów i innych mniejszości przymusowym miejscem osiedlania.
W czasie drugiej wojny światowej III Rzesza w państwach okupowanych tworzyła getta jedynie dla żydów. Często te getta były otoczone murem i były całkowicie zależne od dostaw żywności i energii.
Słowo ,,Ghetto" wywodzi się z języka włoskiego i oznacza Hutę.

Pierwsze getto
Pierwsze getto powstało na weneckiej wyspie Ghetto Nuovo, gdzie w roku 1516 władze nakazały zamieszkać miejscowym Żydom; na wyspie tej znajdowała się huta (stąd jej nazwa). W roku 1541 powstało getto na wyspie Ghetto Vecchio, a nazwa własna zaczęła być stosowana jako nazwa rodzajowa. Papież Paweł IV zarządził utworzenie getta rzymskiego, które założono na bagnistym terenie Zatybrza w 1556 roku.
W XVI wieku gett było coraz więcej z czego największe powstawały w Pradze, Frankfurcie, Trieście i Rzymie.
Tak naprawdę to niewiadomo, czy wcześniej nie powstało coś getto podobnego, ponieważ to mogło być bardzo dawno, a widocznie najstarsze o jakim wiemy powstało właśnie na weneckiej wyspie.
W czasie czwartej krucjaty, gdy łacinnicy zdobyli Konstantynopol w 1204 roku, w jego pobliżu założyli własne miasteczka (borghetti). Miasteczko (il borghetto) pizańskie powstało na południowym brzegu Złotego Rogu (dzisiaj dzielnica Eminönü), genueńska Galata – na północnym – zaś wenecka Pera jeszcze na północ od Galaty. Borghetto miano w skrócie nazywać ghetto.
Idea odseparowania Żydów od innych narodowości zrodziła się wśród żydowskiej ludności, która wyemigrowała już w starożytności. Getta żydowskie zakładano w II połowie XVI wieku prawie we wszystkich miastach włoskich należących do papieża.
W gettach powstawały pierwsze synagogi; wcześniej Żydzi nie mogli ich budować ze względu na obowiązujący ich zakaz posiadania ziemi na własność. Życie społeczne w obrębie odseparowanego getta, w którym, jak w miastach włoskich, zetknęli się ze sobą Żydzi zamieszkujący pierwotnie obszar iberyjski, czyli Żydzi sefardyjscy i Żydzi aszkenazyjscy, czyli zamieszkujący treny europy środkowej, wschodniej, zachodniej i od XVII wieku również Amerykę wykształciło odrębną i bogatą kulturę żydowską.
Getta w czasie drugiej wojny światowej
Podczas drugiej wojny światowej hitlerowcy i ich sojusznicy tworzyli getta w okupowanych przez siebie państwach w których to właśnie gettach przymusowo zamieszkali żydzi. Getta z racji często małej powierzchni i małych racjach żywnościowych służyły eksterminacji żydów. Ostatecznie Niemcy wywieźli osoby uwięzione w gettach do obozów zagłady i tam zamordowali. Getta tworzone były na terenie Ukrainy, Białorusi, Czech, Węgier, najczęściej jednak na terenach, które przed wojną należały do Polski. Getta utworzono m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Radomiu, Warszawie, Wilnie i Lwowie. Ogółem na ziemiach okupowanej Polski Niemcy utworzyli od 400 do 600 gett.
Największe getto w Europie
Jak się pewnie domyślacie największe getto było położone w Warszawie, w którym w Październiku (1939r.) żyło około 360 tysięcy żydów, zaś w styczniu 41-roku znajdowało się w Warszawskim getcie nawet 400 tysięcy żydów i ludzi pochodzenia żydowskiego. Do czasu kiedy deportowano żydów do Treblinki w tym właśnie getcie zmarło ok. 90 tysięcy głodnych, chorych żydów.
Comments